En jyde med bekymrede rynker i panden.......

Poster i 'SAS | EUROBONUS' oprettet af Schwert, 8/12/16.

  1. Schwert

    Schwert Grumpy old men RULES!!!

    Beskeder:
    1,955
    "Synes godt om" modtaget:
    5,599
    Point:
    113
    De fleste af os (der rejser meget) husker med gru tilbage på den maj dag i 2012 hvor Cimber kastede håndklædet i ringen, som flittig bruger af AAR, var jeg fra den ene dag til den anden "ladt i stikken", idet Cimber betjente 70-75% af alle flyvninger AAR-CPH.

    Skal vi nu til det igen?? Det spørgsmål må vi jyder/århusianere nødvendigvis stille os selv!!

    Jet Time - har erkendt at hvedebrødsdagene er ovre, og virkeligheden er "en ond en af slagsen". Det ER bare himmelvid forskel på at flyve sol- og alkoholhungrende turister til sydlige himmelstrøg, og så få en kompliceret logistik som "netværks leverandør" til at gå op i en højere enhed.

    City Jet - er stadig høje af bryllups vinen, men de kolde fakta er, at også her VÆLTER pengene ud af kassen og hvis ikke der kommer styr på det, står der inden længe yderligere en flok ATR og CRJ maskiner med SAS logo på halen og et "til salg skilt" i forruden.

    Hvem bliver så taberne - selvfølgelig bortset fra aktionærerne i de respektive wet-lease selskaber - det ser endnu engang ud til at blive jyderne (læs: særligt os der bruger AAR) Vi har allerede mistet vores to daglige rotationer til ARN, dette på trods af en ellers meget fin belægning. Jo vist - SAS siger at den blot er på pause.............. på ubestemt tid! Hvad skal der ske med vores øvrige forbindelser??? Personligt flyver jeg UDELUKKENDE "connection flights" og så sent som i mandags, fik jeg et ubehageligt dejavue til de "gode gamle Cimber dage" Jeg landede kl. 17.20 i CPH afg. AAR 17.10 - hmmmmmm - næste afgang AAR 20:50!!!! FEDT (ok fik da lige chancen for at hilse på @Baadsgaard)

    Hvis vi skal til at tilbage til tilstandene fra 2012, grundet manglende forbindelser ud i verden fra AAR, så skal jeg (endnu engang) til at genvurdere min holdning til BLL og turen der ned. Der er jo en hel del "one stop" muligheder. - MEN hold da k... en fallit erklæring for Danmarks næst største by. Så skal man endnu engang have denne debat..............

    Er det så mærkeligt at man underskriver sig:

    /DEN SURE GAMLE MAND
    :mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:
     
    Senest redigeret: 8/12/16
    Daniel K, PENSIONISTEN, obs og 5 andre "Synes godt om" dette.
  2. Erwin Lansing

    Erwin Lansing Skribent

    Beskeder:
    2,249
    "Synes godt om" modtaget:
    6,695
    Point:
    113
    Jeg kan afsløre så meget at min SkyTeam E+ status skyldes udelukkende fra mine gamle dag i Århus (som det hed den gang), hvor KLM kunne levere en del bedre service og en mange flere forbindelser gennem AMS end SAS kunne komme i nærheden af via CPH :)
     
    Ulrik "Synes godt om" dette.
  3. Henry

    Henry VIP medlem

    Beskeder:
    6,617
    "Synes godt om" modtaget:
    13,245
    Point:
    113
    Jeg er naiv, så jeg tror på, at hvis en rute giver overskud, så beholder vi den. Spørgsmålene er derfor:
    • Har SAS solgt biletterne for billigt, så ruten har givet underskud?
    • Har SAS taget for stor del af indtjeningen på ruten (og dermed efterladt underleverandøren med et underskud)?
    • Har SAS fundet ud af, at AAR-ARN blev en føde-linie til ruter ud af Stockholm - og dermed er ruten ikke længere interessant for SAS Danmark (som formentlig hellere vil have, at vi flyver ud i verden fra København)?
    Andre bud?
     
    PENSIONISTEN, tbh, Ulrik og 1 anden person "Synes godt om dette".
  4. tbh

    tbh VIP medlem

    Beskeder:
    3,144
    "Synes godt om" modtaget:
    8,235
    Point:
    113
    Du må foreslå SAS en interline aftale med Nordic seaplanes ;-)
     
    mhsalv, Peter Krogh Frausing, Henry og 3 andre "Synes godt om" dette.
  5. Ulrik

    Ulrik VIP medlem

    Beskeder:
    1,973
    "Synes godt om" modtaget:
    7,527
    Point:
    113
    Nordic Seaplanes serverer også øl på deres eftermiddags afgange om fredagen
     
    mhsalv, Henry, Calle77 og 1 anden person "Synes godt om dette".
  6. Henrik Olsen

    Henrik Olsen co-founder Redaktør

    Beskeder:
    11,694
    "Synes godt om" modtaget:
    26,929
    Point:
    113
    Kunne man forestille sig et ligende setup som i Hong Kong, hvor man stort set i selve lufthavnen laver transfer til bådene til main land China. Det kunne da være ret smart om NORDIC Seaplanes og Københavns lufthavn kunne tilbyde dette setup?

    Jeg ved det - det er en vild tanke - men det er nogle gange sjovt at tænke ud af boksen.
     
    Peter Krogh Frausing, Henry, PENSIONISTEN og 3 andre "Synes godt om" dette.
  7. Peter F.

    Peter F. VIP medlem

    Beskeder:
    602
    "Synes godt om" modtaget:
    1,820
    Point:
    93
    Jeg tror ikke, at denne opdeling mellem landene findes længere, når det kommer til rute planlægning?
     
    Henry og Ulrik "Synes godt om" dette.
  8. Henrik Olsen

    Henrik Olsen co-founder Redaktør

    Beskeder:
    11,694
    "Synes godt om" modtaget:
    26,929
    Point:
    113
    Jeg er enig om at den verden er ændret, men for et selskab som SAS, så er det forsat dette de er mest fokuseret på. Men der er mange andre selskaber, som blot er point-to-point og der er det fuldstændigt ligegyldigt.
     
    Henry og Ulrik "Synes godt om" dette.
  9. jakobv84

    jakobv84 Popcorn VIP medlem

    Beskeder:
    3,760
    "Synes godt om" modtaget:
    8,837
    Point:
    113
    Jeg kan ikke se noget incitament for lufthavnen til at tilbyde det desværre.
     
    Henry "Synes godt om" dette.
  10. Schwert

    Schwert Grumpy old men RULES!!!

    Beskeder:
    1,955
    "Synes godt om" modtaget:
    5,599
    Point:
    113
    Ingen af delene, SAS sælger billetter til markedspris (læs højst mulige pris) SAS "tager ikke" en for stor del af indtjeningen... Men har en fast indleje pris fra JT.

    Jet Time har simpelthen ikke været dygtige nok til at lave kalkulationer på en mere kompleks form for operationer med en anden flytype, end de har været vant til. Det viser efter kalkulationerne så nu, og man er derfor nødt til at trække stikket.

    Jeg er ret sikker på at problemet er "kritisk masse" 8 sprit nye ATR er simpelthen ikke nok til at dække de faste omk. i den type forretning. Eller jeg HÅBER det er en af hoved grundene, alternativet er næsten for komisk, hvis ikke det var så tragisk, nemlig TOTAL AMATØRISME!!!
     
    Henry "Synes godt om" dette.
  11. Peter Krogh Frausing

    Peter Krogh Frausing Co-Editor

    Beskeder:
    1,287
    "Synes godt om" modtaget:
    2,168
    Point:
    113
    Måske en model hvor der kører en shuttle fra Nordic Seaplanes tillægsplads, til lufthavnen, og ligeledes en transport til bagage, så den ikke skal tjekkes ind på ny?
     
    Henry "Synes godt om" dette.
  12. SebastianBruun

    SebastianBruun Persona non grata.

    Beskeder:
    2,069
    "Synes godt om" modtaget:
    4,833
    Point:
    113
    Lægger de ikke til ved Langelinie? Så skal de godt nok være heldige med trafikken, hvis den totale transporttid til Kastrup skal kunne konkurrere.
    Og så er der den lille detalje med at de alene flyver i dagslys:oops:

    Skal det virke skal landingen i Kbh flyttes til Kastrup Strandpark el.lign, og så mister de til gengæld konkurrencefordelen ved Centrum<->Centrum.
    Det bider lidt sig selv i halen. :(
     
    Henry og Ulrik "Synes godt om" dette.
  13. Calle77

    Calle77 EBG, Aeroplan 50K, Radisson Rewards VIP

    Beskeder:
    902
    "Synes godt om" modtaget:
    2,035
    Point:
    93
    10 min. gang fra Toldboden til Metro, men selvfølgelig ikke fedt hvis man rejser med mere end håndbagage ;-).
     
    Henry "Synes godt om" dette.
  14. SebastianBruun

    SebastianBruun Persona non grata.

    Beskeder:
    2,069
    "Synes godt om" modtaget:
    4,833
    Point:
    113
    Henry "Synes godt om" dette.
  15. Calle77

    Calle77 EBG, Aeroplan 50K, Radisson Rewards VIP

    Beskeder:
    902
    "Synes godt om" modtaget:
    2,035
    Point:
    93
    Henry "Synes godt om" dette.

Del denne side