Norwegian med god passagervækst og høj belægning i juni

Poster i 'PRESSEMEDDELELSER' oprettet af Nicki Lolk Sørensen, 6/7/16.

  1. Nicki Lolk Sørensen

    Nicki Lolk Sørensen VIP medlem

    Beskeder:
    2,302
    "Synes godt om" modtaget:
    7,046
    Point:
    113
    Norwegian - 2016-07-06 08:00 CEST
    [​IMG]

    Norwegian Boeing 737-800


    I alt valgte næsten 2,8 millioner passagerer at flyve med Norwegian denne måned, hvilket er 317.821 flere end samme måned sidste år. Belægningen var på 90,2 procent, op 2,2 procentpoint.

    Stigningen i antal passagerer var på 13 procent sammenlignet med samme måned sidste år. Den totale trafikvækst (RPK) steg med 17 procent denne måned, hvilket er drevet af 15 procent kapacitetsvækst og 2 procentpoint højere belægning.

    "Vi er taknemlige over, at så mange rejsende vælger at flyve med Norwegian, og vi vil arbejde hårdt på at opretholde tilliden fra kunderne – også set i lyset af de problemer vi har haft her i starten af juli, hvilket jeg stærkt beklager over for de berørte. Dagens trafiktal viser en belægning på over 90 procent, og der er generelt god belægning i alle markeder", siger Norwegians koncernchef Bjørn Kjos.

    Flådealder på 3,6 år
    Norwegians flådefornyelse fortsætter med stor kraft i 2016 med levering af i alt 21 fabriksnye fly. To Boeing 737-800 blev leveret direkte fra fabrikken i Seattle i juni. I år har selskabet indtil videre modtaget 10 nye Boeing 737-800 og to nye Boeing 787-9 Dreamliner. Med en gennemsnitsalder på 3,6 år er Norwegians flyflåde blandt de mest moderne og miljøvenlige i verden.

    Norwegian gennemførte 99,2 procent af de planlagte flyvninger i juni, hvoraf 69,8 procent afgik til tiden. En række faktorer påvirkede punktligheden i juni heriblandt vejrmæssige udfordringer og flere strejker. Strejken blandt franske flyveledere påvirkede i betydelig grad trafikken i Europa, mens brændsstofstrejken i Norge ramte operationen i Skandinavien.

    Se detaljerede trafiktal i vedlagte PDF.

    Relateret materiale
    Dokumenter
    Traffic Figures June 2016
    2016-07-06 08:00 CEST
     
  2. Henry

    Henry VIP medlem

    Beskeder:
    6,617
    "Synes godt om" modtaget:
    13,245
    Point:
    113

Del denne side