Hej IF. Jeg rejser til USA for at besøge en ven, hvorefter jeg rejser videre til asien derfra. På begge destinationer skal jeg mødes med nogle danskere, og tænkte at det kunne være sjovt at tage noget rugbrødsmix med, så de kunne bage noget selv! Men tror I det bliver et problem at have med ombord, og skulle det i så fald være carry-on?
Fedt, tak - så skulle det jo være ok! Jeg får altid konfiskeret mine æbler når jeg kommer til Californien og skal skifte til indenrigs, sidste år var der en vred asiat der fik mig til at smide min Thaiboks mikrobølgeovns ret ud, selvom den var tilberedt (og næsten ikke spist) ((
Da jeg boede i USA købte vi altid rugbrødsmix i IKEA og det var rigtigt godt. Det er ofte favoritbutikken for udenlandsdanskere når det er julefrokost tid
Kommer man til destinationer hvor den danske kirker er repræsenteret, har de i mange tilfælde også en lille shop med de mest basale nødvendigheder. Jeg har ofte brugt dem i SIN og HKG når jeg trængte til rugbrød, piratos, syltede agurker, rødkål osv. De har jo ofte julefrokoster, høstfester osv. hvor de servere Dansk mad. Det er dog ikke alle steder de har mulighed for at sælge det. Tjek http://www.dsuk.dk/vores-kirker/ og så er det bare at skrive til dem og spørge.
I Thailand har vi http://scandshop.in.th/ der sælger 4 guldtuborg for 495 baht (kr 93) og https://www.facebook.com/danish.bake og ellers kan man få tysk rugbrød i mange butikker. Jeg har dog det mest nødvendige med hjemmefra:
Bare husk at deklarere det på customs-formularen. Det betyder så, som sidebemærkning, at du ikke kan bruge Fast Access, da du skal screenes af en immigration officer, når du har madvarer med ind i landet.