Efter nyheden om en ny Lifetime Diamond status efter 10 sammenhængende år med Diamond status bleve jeg lidt nysgerrig. Hvor mange år har jeg egentlig haft diamond status og har de været ufafbrudt? Det kunne jeg ike huske. Så jeg skrev en mail til Diamond kundeservice for at spørge og fik et ret mystisk svar. Hvad synes I? "I din EuroBonus-profil kan du og jeg i øjeblikket kun se din nuværende kvalifikationsperiode og den foregående periode. Angående Lifetime Diamond-niveauet vil mere information blive delt på et senere tidspunkt, hvor vi vil have færdiggjort rammerne for at blive Life Time Diamond."
Spurgte dem også da jeg fik nys om at det var på vej, fik aldrig svar fra dem, men mit navn blev råbt op sammen med en del andres sidste mandag i Falkonerhotellet.
Tak Henry, Spørgsmålet er så om det vil betyde en form for devaluering af G4ever når Skyblue og EB sammenlægges. Og, syntes godt de (SAS) kunne have sendt ud noget mere information om det istedet for at vente til 2026.
På den gamle website var der en gold for life side, hvor man kunne se sin status de sidste 10-15 år. Den kan jeg imidlertid ikke finde på den nye website.
Som det ser ud lige nu, vil det forsvinde, men nogle af de høje herrer hos SAS mener at at FlyingBlue bliver nød til at indføre det når de opsluger EB. Om man tror på det vil jeg lade være op til den enkelte at afgøre.
Er det bare mig, eller er i andre også blevet rullet tilbage til Lifetime gold? Fik ellers Lifetime Diamond for lidt over 1 uge siden i København????
Ja, det så flot ud i sidste uge, men jeg er også blevet degraderet til "sølle" Lifetime Gold. Gad vide, om vi hører nærmere, får et brev, en hilsen ... eller var det bare en commercial gimmick?
Ifølge det svar jeg fik fra kundeservice (se OP) er rammerne for at blive Life Time Diamond ikke færdiggjort endnu......
Jeg gætter på, at SAS ikke kan holde til at snyde jer for lifetime diamond. Så næppe en commercial gimmick. Måske en happening, der er gennemført før SKIT har fået systemerne på plads.
Man beslutter ikke at indføre Lifetime Diamond hen over natten. Der ligger en del business overvejelser bag. Men det kan selvfølgelig være svært at holde det hemmeligt, hvis man skal indvolver hele IT afdelingen for at kunne launche det på evening of conversation eventsne.
Er der nogen af jer der har fået Lifetime Diamond, der har haft et eller flere år under corona, hvor I ikke fløj nok til reelt set at være Diamond?
sandt nok, men ikke desto mindre var vores apps opdaterede med status og det hele et par dage, så nogen fra edb-afdelingen må have været involveret i både at lave det og fjerne det igen
Ikke mig, men i lifetime gold tælle 1 eller 2 af corona år'ne ikke med (kan ikke huske hvilket), og jævnføre de høje herre, så skulle det være de samme regler som vil gælde for lifetime Diamond.
At udskifte en logo og sende en notifikation ud til 20-30 særligt udvalgte personer, kræver kun et par super brugers hjælp. At lave et nyt status level, er en helt anden sag.
I øverste højre hjørne på din app er der et lille klokke-symbol, klik på det og bladr ned til 8. eller 10. november, så kan du se nyheden