Denne side kan indeholde links til partnere, som betaler os kommission for salg.
Norwegian udvider den eksisterende Boeing-ordre og benytter optionen på at købe yderligere 30 Boeing 737 MAX 8-fly. Det bringer den faste ordre op på 80 fly i alt. I forbindelse med udnyttelsen af optionen er Norwegian og Boeing blevet enige om at justere visse leveringsdatoer, og det sidste fly i ordren er nu planlagt til levering i 2031.
Dette følger Norwegians børsmeddelelse i maj 2022, hvor selskabet annoncerede en aftale om køb af 50 Boeing 737 MAX 8-fly, inklusiv en option på yderligere 30 fly.
Den udvidede ordre understreger Norwegians vækstambitioner i de kommende år. Den opdaterede leveringsplan sikrer en effektiv og afbalanceret fornyelse af Norwegians flåde, der er nøje afstemt med leasingaftalernes udløb og markedsudviklingen.
For passagererne betyder de nye fly en mere behagelig rejse med mere støjsvage kabiner og lavere emissioner. Samtidig vil ordren yderligere styrke Norwegians flådestrategi ved at sikre en moderne og brændstofeffektiv flåde med lavere driftsomkostninger sammenlignet med tidligere generationers fly.
Denne ordre er en milepæl, har attraktive vilkår og sikrer vores flådevækst på en måde, der understøtter vores planlagte vækst- og bæredygtighedsmål. Ved at udnytte optionen og justere leveringsprofilen bevarer vi fleksibiliteten og styrker samtidig vores forpligtelse til at drive en af de mest moderne og brændstofeffektive flåder i Europa. Disse fly vil ikke kun reducere emissionerne, men også give vores kunder en endnu bedre rejseoplevelse. Vi er glade for at udvide vores solide langsigtede partnerskab med Boeing gennem denne ordre.
Geir Karlsen, koncernchef i Norwegian.
Foto: Norwegian Air Shuttle B737-8 MAX (SE-RTB) i Las Palmas Gando Airport (LPA) (BongoPlanes)






Skriv et svar