Vi var med ombord: SAS testede Starlink på første A320 – og det ændrer spillet for Wi-Fi i luften

Denne side kan indeholde links til partnere, som betaler os kommission for salg.

Onsdag deltog InsideFlyer på en helt særlig SAS-flyvning: selskabets første testtur med internet fra Starlink installeret på en Airbus A320neo.

Flyvningen, der både startede og sluttede i København, var ikke en almindelig PR-tur, men en decideret stresstest af den teknologi, som SAS planlægger at rulle ud på hele flåden frem mod 2027.

Og kort sagt: forbindelsen blev presset – og bestod.

Astralis ombord på første SAS Starlink Airbus A320neo. Foto: Henrik Olsen

Der var e-Sport spillere fra Astralis med ombord som spillede Counter Strik GO mod hold på jorden. Der var influencers som Jaxstyle med ombord for at streame derfra.

Der var teknikere med fra Starlink for at sikre at alt virkede som det skulle. De havde ikke meget at lave på turen. Foto: Henrik Olsen

Alle blev bedt om at bruge nettet samtidig

Allerede ved boarding var budskabet klart. Passagererne – bestående af presse, partnere og SAS-ledelse – blev direkte opfordret til at belaste systemet maksimalt.

SAS’ CEO, Anko van der Werff, forklarede formålet sådan ombord:

Vi vil vise, at forbindelsen er lige så god, som vi siger den er. Derfor beder vi alle ombord om at bruge nettet samtidig – streame, arbejde, downloade, uploade. Det her er ikke normal drift, det er en stresstest.

SAS CEO Anko van der Werff ombord på første Starlink flyvning. Foto: Henrik Olsen

Kort efter takeoff sad størstedelen af kabinen da også med laptops, tablets og telefoner i gang på samme tid.

Den “berømte” Starlink knap i cockpittet. Foto: Henrik Olsen

Over 50 Mbps – også under fuld belastning

Under hele flyvningen målte vi hastigheder langt over, hvad man normalt forbinder med fly-Wi-Fi. Typisk over 100 Mbps og med peaks omkring 200–250 Mbps – selv mens alle ombord aktivt brugte forbindelsen.

Det var uden problemer muligt at:

  • streame video i HD
  • arbejde i cloud-baserede systemer
  • downloade store filer på få minutter

For første gang på en flyvning føltes Wi-Fi ikke som et kompromisprodukt, men som almindeligt bredbånd som du har hjemme. Mange gange faktisk bedre end du oplever på jorden.

Men det er her at den reelt eneste begrænsning er. Det er upload hastighederne. Disse var udfordret på flyvningen, men det var primært fordi rigtig mange ville streame live, lave online møder og andre ting, som normalt ikke vil være brugsmønsteret på en flyvning.

Test i områder hvor Wi-Fi normalt svigter

Ruten gik nordpå mod polarcirklen – et område hvor mange eksisterende satellitsystemer mister forbindelsen. Her fortsatte forbindelsen uforstyrret.

Det er ikke tilfældigt, og ifølge Anko van der Werff er netop dækningen i nord en vigtig del af beslutningen:

Vi flyver ikke kun over Centraleuropa. En stor del af vores netværk ligger i nordlige områder og over polarregioner, og der skal forbindelsen også fungere.

Speedtest lavet ved polarcirklen – et område der ellers er uden dækning. Kilde: Speedtest.net

For SAS, der både flyver transatlantiske polarruter og mange regionale skandinaviske ruter, er netop denne stabilitet kommercielt og operationelt afgørende.

Vi nåede til Polarcirkelen for at teste Starlink i et område der typisk ikke har dækning. Kilde: FlightRadar24

E-sport i luften – luftens helte vandt

Som ekstra stresstest deltog to professionelle e-sportspillere fra Astralis på flyvningen og spillede live Counter Strike-kampe mod hold på jorden.

På trods af, at de spillede fra laptops og ikke deres normale setups, vandt de alle kampe – uden store udfald, og uden ret meget lag og helt uden forbindelsesproblemer. De var online hele tiden og vandt alle kampe de spillede.

Det er et ganske tydeligt bevis på, at latenstiden er markant lavere end på klassiske satellitsystemer.

Business Class på hele flyet

Til lejligheden var hele kabinen konfigureret som EuroBusiness med blokerede midtersæder, og alle passagerer fik serveret business class-måltid.

Det gav også SAS mulighed for at simulere et scenarie med højere andel af arbejdende passagerer, hvor belastningen på netværket typisk er større end på rene leisure-flyvninger.

Hvornår kan almindelige passagerer bruge Starlink?

SAS planlægger at aktivere Starlink for passagerer, når cirka ti fly af typen Airbus A320neo er færdiginstalleret. Når det sker, bliver Wi-Fi:

  • gratis for alle passagerer (skal være medlem af EuroBonus programmet)
  • gratis også på fly med ældre Wi-Fi-systemer
  • 3 enheder tilladt for hvert EuroBonus medlem

Anko van der Werff forklarede strategien sådan:

Når vi tænder for det, gør vi det på hele netværket. Kunderne skal ikke opleve forskel afhængigt af flytypen.

Installationen starter på A320-flyene, blandt andet fordi flere af dem i dag slet ikke har WiFi. Herefter følger fly med eksisterende systemer – og senere også langdistanceflåden.

Målet er, at hele SAS-flåden har Starlink senest i 2027 og størstedelen allerede med udgangen af 2026. Målet er 60 fly allerede til efter sommerferien.

Men SAS vil opnå en klar konkurrencemæssig fordel når deres Airbus A330 og Airbus A350 har fået det installeret. Så vil de som et af de få selskaber kunne tilbyde Starlink på alle deres langruter – uanset destiantion. Dette er klart en fordel for passagerne – tænk bare på nem underholdning til ens børn på turen til Los Angeles. Ikke noget med mere at skulle downloade masser at film og TV til ens tablet inden afgang. Nu spiller og streamer de bare som de lyster. Der har SAS et par år med Blue Ocean muligheder og det forventer jeg også at vi kommer til at se i deres markedsføring.

Udrulningen begynder allerede i næste uge.

Mindre antenner – også bedre for økonomi og klima

Starlink-antennerne er både mindre og lettere end tidligere løsninger, hvilket betyder:

  • lavere vægt
  • mindre luftmodstand
  • reduceret brændstofforbrug

Vores kilder fortæller os at der er en besparelse på i omegnen af 1-2 procent grundet den lavere vægt og mindre drag i flyet.

SAS Airbus A320neo med Starlink installeret. Det er den lille kasse på toppen af flyet. Foto: Henrik Olsen

Det gør løsningen mere attraktiv i en branche, hvor både omkostningskontrol og bæredygtighed fylder stadig mere i investeringsbeslutninger.

Ingen opkald – men fuld databrug

SAS har samtidig meldt klart ud, at stemme- og videoopkald ikke bliver tilladt ombord, selvom teknologien understøtter det.

Det er dog tilladt at deltage i en online event eller townhall – bare du ikke taler. Det er nemlig ikke praktisk/teknisk muligt at blokeret for opkald via eksempelvis Teams eller Zoom.

Folk skal kunne arbejde og streame, men uden at det forstyrrer andre. Derfor bliver opkald ikke en del af produktet.

SAS CEO Anko van der Werff

Det bliver kabinepersonalets ansvar at håndhæve reglerne, som også vil blive kommunikeret tydeligt til passagererne. Det er også normalt at man ikke taler højt eller spiller højt musik i flyet og på den måde generer andre. Dette her er ikke anderledes.

InsideFlyer vurderer at det er et markant løft af produktet

Efter at have testet forbindelsen under realistisk – og til tider ekstrem – belastning, er der ingen tvivl om, at Starlink flytter Wi-Fi i luften op i en helt ny kategori.

For SAS-kunder betyder det:

  • langt bedre arbejdsforhold ombord
  • reel streaming uden frustration (godt for børnefamilier)
  • stabil forbindelse også på nordlige ruter (global dækning af 9000 satellitter)

Og for SAS er det et tydeligt signal om, at digital oplevelse nu er et kerneelement i produktdifferentieringen – ikke blot et tillæg.

Hvis implementeringen følger den plan, SAS har meldt ud, vil 2026 blive året, hvor fly-Wi-Fi i Skandinavien går fra kompromis, “hit or miss” til konkurrenceparameter.



Husk at ved at følge os på Facebook og Twitter - Så får du besked så snart vi udgiver noget!


Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *