Denne side kan indeholde links til partnere, som betaler os kommission for salg.
Det hollandske flyselskab AIS er nu officielt skrevet ud af historien om indenrigsruten mellem Karup og København. Efter flere måneders stilstand, brudte deadlines og manglende afgange har Midtjyllands Lufthavn valgt at opsige samarbejdet.
Siden 27. juni har ingen passagerfly lettet mod hovedstaden fra Karup, selvom ruten ellers var tiltænkt at give Midt- og Vestjylland en hurtig forbindelse til København. Først blev trafikken sat på pause til august, derefter udskudt til september – og senest var 1. oktober nævnt som deadline. Men efter gentagne svigt trak lufthavnsdirektør Jakob Kronborg en streg i sandet:
Af respekt for de rejsende, så er vi kommet frem til, at det her giver den bedste klarhed i forhold til situationen. Vi har ikke syntes, vi har kunnet byde gæsterne det her,” sagde han til TV MIDTVEST.
I tre måneder har terminalen derfor stået næsten stille. Kun enkelte privatfly har landet, mens personalet har brugt tiden på at shine lufthavnen op til en ny begyndelse.
Den nye begyndelse hænger tæt sammen med ejerskiftet: 1. oktober overtager Heartland A/S, ejet af Anders Holck Povlsen, driften. Beslutningen om at opsige AIS var dog lufthavnens egen – og ikke de nye ejeres.
Hvad der kommer i stedet for AIS, er endnu uvist. Kronborg antyder, at der allerede er drøftelser i gang, men at fremtidens operatør først skal findes i dialog med Heartland.
For nu står én ting klart: AIS er fortid i Karup, og rejsende i Midtjylland må væbne sig med tålmodighed, mens lufthavnen skriver næste kapitel i sin historie.
Kilde: TV MIDTVEST, artikel af Jeppe Peschardt Assenholt, 22. september 2025.





Skriv et svar