Det skal ikke være nemtHere Saturday comes...
View attachment 18826
Hvor er det ufattelig amatøragtig.
Ville nok henvise til den danske side, hvis jeg stod og skulle ind!
For mit vedkommende, dvs. ikke så regelmæssigt flyvende, kan det være en lise at slappe af i fred og ro i loungen (vi er som regel vaskedeNå, jeg synes personligt SAS loungen i CPH alligevel er så kedelig det ikke er en prioritet for mig uanset hvad, det svarer jo til at spare en cola/kaffe og sandwich ude blandt de uvaskede. Ikke ligefrem en oplevelse værd at tage en omvej for![]()
Jeg tænker også, at mit indlæg giver udtryk for en ganske subjektiv holdningFor mit vedkommende, dvs. ikke så regelmæssigt flyvende, kan det være en lise at slappe af i fred og ro i loungen (vi er som regel vaskede), når man ikke har noget ærinde i indkøbscentret i øvrigt. Med andre ord kan det være rigtig rart for nogle, selvom loungen ikke byder på oplevelser i sig selv. Behov er forskellige... just saying
![]()
For en gammel 70- årig frequent traveler som mig :Jeg tænker også, at mit indlæg giver udtryk for en ganske subjektiv holdningPersonligt finder jeg det bare ikke rigtigt som en gode, at få adgang dertil. Jeg har flere gange sprunget over selvom jeg havde billet, som gav adgang. Om jeg sidder derinde eller ude i shopping mall'et synes jeg kan komme ud på ét. Jeg er klar over mange herinde er irriteret over alle butikkerne og restauranterne i CPH, men jeg synes netop det er positivt, at der er mange forskellige muligheder, fordi som du påpeger - behov er forskellige. Det synes jeg faktisk CPH er god til at honorere. Der er alt fra hurtig sandwich til MASH samt mulighed for at købe mere eller mindre alt man har glemt.
For en gammel 70- årig frequent traveler som mig :
- Lounger er tilflugtssteder og fristeder.
- Lufthavne tilbyder næsten ingen områder med siddepladser.
- Lufthavnes restauranter og cafeer er næsten de eneste steder, hvor det tilbydes sidde muligheder !!
- Har man lang ventetid i en lufthavn uden at kende sin gate, må man finde et tilfældigt ledigt gate område (endnu er der siddepladser i gates !!)
transfercentret: Siddepladser, fred og ro,
Det har du uden tvivl ret i - men så er der nok kaos overaltMed mindre der er mange store forsinkelser. Så er der meget hektisk.
Du har ret, jeg checkede lige min Eurobonus side, designet er frisket op. Funktionaliteten ser ud til at være implementeret, sådan som SAS har meldt ud til After Work arrangementerne.Der er vist indsat en ny tekst i dag på SAS.dk under "modtag/forær kort"
Næhnej; har fundet et oase: De nye toiletter i A-gates (i hvert i A6) er fortrinlige, rummelige, nyrenoverede, rene, velduftende og med dejlig muzak - et herligt sted at hvile sig en stund.... men måske lidt tarveligt at optage toilettet i timevis!Det har du uden tvivl ret i - men så er der nok kaos overalt- også i lounges.
Næhnej; har fundet et oase: De nye toiletter i A-gates (i hvert i A6) er fortrinlige, rummelige, nyrenoverede, rene, velduftende og med dejlig muzak - et herligt sted at hvile sig en stund.... men måske lidt tarveligt at optage toilettet i timevis!
Joda, en herlig porcelænsstol, men stik til pc mangler, så den kan man også holde en pause fra.De er vel heller ikke udstyret med stole der indbyder til timelangt ophold - med mindre man virkelig er i problemer!
Og er der stik til PC'en?
Nyt er også, at man kan give Guldkort til et medlem, der allerede har guld. Herved vil vedkommendes periode med Guldmedlemskab blive forlænget.