Du må gerne komme med mig, men arrangementet er desværre udsolgt nu (og jeg bookede kun 1 billet). Som jeg husker adgangskontrollen til sidste års arrangement, var den ikke super-stram, så hvis alt andet glipper kan vi prøve med et mix af våde hundeøjne og DYKWIA attitude ;-)
Har nu været Diamant i snart 2 år og endnu ikke fået en OpUp eller en recognition af SAS, så inden jeg bliver total tosset på dem ville jeg lige lodde stemningen hos jer andre? Hvad er jeres Diamant succesrate i forhold til OpUp på LongHaul? Hvis man lægger sin forretning hos SAS og det gør man jo til en vis grad, hvis man er Diamant i deres program, så bør man få lidt tilbage, så hvad er jeres andre erfaringer?
Jeg gør dig nok ikke mindre frustreret når jeg siger 2/2 (go->plus begge, 1 op up, 1 courtesey)... Sidste SAS flyvning var allerede i C. Men det er så lille en sample size at det ikke siger så meget. Jeg er enig i at det virker ekstremt du aldrig har fået det som diamant :O
Ok, måske vi også skulle se på destinationer? Er det amerikanske eller asiatiske destinationer? Kan godt se for dig @tbh har det jo været en speciel god successrate.. fedt der er nogen der får noget ud af det.. ok, courtesy er en mail 24 timer før og op-up er i gaten?
Det var HKG tur/retur. Min definition er at du får en mail ved courtesy, mener min kom 15-16 timer før afgang. så det er vist ikke så præcist. Opup kan også komme tidligere, mener egentligt at min kom næsten en dag i forvejen. Kan huske at jeg spurgte ved check ind i københavn om flyet var fuldt, og fik at vide at jeg var allerede blevet opgraderet (hvilket var grunden til at jeg spurgte). Det kan være der er nogen der er klogere og har en anden betegnelse, men det samme skete tilbage i 2012 CPH-PEK, som EBB.
Har fået tre courtesy upgrades ud af 6 mulige. 2 fra GO til Plus på samme t/r flyvning til HKG i efteråret. 1 fra Plus til Biz på EWR i vinterferien '15 (havde fået OT fra Go til Plus) - også.for min søn. Flyet var 100 % fyldt, så de blev nødt til at opgradere, og så valgte de nok deres statuskunder?
Jeg tjekkede min konto for ikke så lang tid siden. Det sidste år, har jeg tjent 40% af mine basispoint hos SAS og de resterende 60% hos Lufthansa, Austrian, LOT og Turkish Airlines. Og hertil kommer naturligvis ekstrapoint fra samarbejdspartnere & overførte ekstra point fra familiekonto.
Er lige startet på et nyt Eurobonus år, så jeg ville gerne bruge min goodie bag, da jeg stadig husker den. Der var 3 muligheder: Desværre: Ikke engang en kagespade eller biografbilletter.
Det er godt nok ringe, jeg synes det er uforskammet. Hvis det er hvad de kan tilbyde mener jeg seriøst at de skal lade være. Man har jo visse forventninger når det er en Goodie Bag til deres top-tier medlemmer men man bliver jo dybt skuffet hvilket I sidste ende giver SAS et dårligt image
Læder sættet ville være fint at få så man rent faktisk havde et luggage tag der holdt og så droppe at man kan vælge noget. Adskillige af snorene til mine tags er knækket, det ene sæt var endda knækket i brevet da jeg lukkede det op. (Ja, ja giv os nogle upgrade vouchers, men så optimistisk er jeg ikke...) Og så igen, en ny nøglering og lille kortholder hvert år kan jeg godt være foruden.
*læderprodukter *Diamantmedlemmer Det er heller ikke korrekt at skrive, at 'Pris i point' er 'Gratis'. En pris kan ikke være gratis, ligesom den ikke kan være billig eller dyr. Men prisen kan være 0 point, lav eller høj.