SAS lancerer et nyt shareholder program med mulighed for EuroBonus status

Denne side kan indeholde links til partnere, som betaler os kommission for salg.

I lang tid har det være muligt at købe mindst 400 aktier og så få adgang til en special SAS Investor hjemmeside, hvor du har kunnet få billige flybilletter. Nu lanceres et nyt shareholder program, hvor du kan opnå EuroBonus status hvis du køber aktier nok.

Kursen på SAS aktien er faldet og mange har fået udvandet deres aktier igennem tiden. Især dette år har været hårdt, da corona-krisen har krævet at blandt andet obligationsejere og leasingselskaberne har fået konverteret gæld om til aktier.

Dermed har det hidtidige fordelsprogram, hvor man skulle have 400 aktier for at få adgang til fordelene og kunne købe billigere flybilletter til en selv og op til otte andre.



Nu laves det om og du kan få EuroBonus status

SAS ønsker naturligvis at holde sig på god fod med deres aktionærer. Især efter i år, hvor de virkeligt har været udsat for meget og mange har mistet en del af deres værdi grundet faldende aktiekurser.

SAS aktien har haft en faldende kurs de seneste år.

For at give aktionærerne noget fordele, så har SAS i dag lanceret en ny række fordele. Fordelene starter nu fra en aktiebeholdning på 4.000 aktier fra den 30. november 2020.

Medlemmerne af det nye shareholder program får muligheden for at deltage i de interne medarbejderkampagne, hvor der sælges flybilletter til reducerede priser. Dette sker typisk 2-3 gange om året. I denne nye udgave gælder det både indenrigs og internationale destinationer.

Hvis du ejer ganske mange aktier i SAS, så vil du kunne opnår høj status i EuroBonus programmet.

Ejer du mellem 100.000 og 1.000.000 aktier, så vil du få EuroBonus Guld status.

Det bliver dog nogle ret dyre EuroBonus kort når det kræver mindst 100.000 aktier at få et EuroBonus Guld kort.

SAS beskriver selv deres aktionærer som værende vigtige for SAS og for den skandinavienske infrastruktur:

Aktionærerne i SAS spiller en vigtig rolle i at supportere SAS i at være en vital del af den skandinaviske infrastruktur og på rejsen mod en global og førende plads inden for den mest miljørigtige i flyindustrien.

For flere deltaljer om det nye program, så kan du læse det på følgende SAS hjemmeside: www.sasgroup.net/investor-relations/shareholder-program

Ejerne af SAS

Det er følgende, som ejer SAS i dag:

NameNum. of SharesCapitalVotesVerified
Government Offices of Sweden56,700,00014.82%14.82%2020-09-30
Government of Denmark54,475,40214.24%14.24%2020-09-30
Knut and Alice Wallenberg Foundation24,855,9606.50%6.50%2020-09-30
Dimensional Fund Advisors7,958,5202.08%2.08%2020-09-30
Vanguard5,368,4971.40%1.40%2020-08-31
Avanza Pension3,883,6671.02%1.02%2020-09-30
Treasurer of the State of North Carolina3,559,0390.93%0.93%2019-09-30
Handelsbanken Funds2,393,2540.63%0.63%2020-09-30
SEB Funds2,126,3410.56%0.56%2020-09-30
Kentucky Retirement Systems1,908,6220.50%0.50%2020-03-31
Total 10163,229,30242.67%42.67%
Others219,353,24957.33%57.33%
Total number of shares382,582,5512020-09-30

Fordelt på antallet af aktier ser det sådan ud:

Owner distribution by holdingCapitalVotesNum. of sharesNum. of known owners
1 – 1000.40%0.40%1,531,74638,435
101 – 2000.50%0.50%1,929,77212,258
201 – 3000.45%0.45%1,730,4606,657
301 – 4000.58%0.58%2,231,3106,033
401 – 5000.79%0.79%3,004,0456,324
501 – 1 0002.98%2.98%11,397,97914,009
1 001 – 2 0004.23%4.23%16,196,33610,436
2 001 – 5 0007.79%7.79%29,786,4278,833
5 001 – 10 0007.67%7.67%29,342,3363,857
10 001 – 20 0006.86%6.86%26,254,4031,801
20 001 – 50 0007.53%7.53%28,819,029927
50 001 – 100 0004.38%4.38%16,760,662232
100 001 – 500 0005.85%5.85%22,365,533114
500 001 – 1 000 0002.61%2.61%10,003,41315
1 000 001 – 5 000 0005.32%5.33%20,180,40810
5 000 001 – 10 000 0003.48%3.48%13,327,0172
10 000 001 – 50 000 0006.50%6.50%24,855,9601
50 000 001 –29.06%29.06%111,175,4022
Anonymous3.01%3.00%11,690,313
Total100.00%100.00%382,582,551109,946

Så umiddelbart er det ikke mange EuroBonus Diamant kort som SAS skal give væk med de nye fordele for aktionærerne.

Se flere tal om SAS aktien her.

Kommentarer

  1. Henry Jørgensen siger

    Så mangler vi kun, at vi kan købe SAS aktier for vores EuroBonus point.

  2. ThomasG80 siger

    Mon der er nogen chance for at den periode man så får Guld status for hvis man køber nok aktier, vil tælle med ift. Lifetime Gold?

    Altså hvis man eksempelvis et år kan se at man ikke når optjeningen, så kunne man købe aktier og holde dem i sin portefølje indtil man igen har optjent status via point, og så efterfølgende sælger dem igen…

    • Henrik Olsen Henrik Olsen siger

      Hej Thomas,
      Det tvivler jeg på tæller med som en del af Life Time Gold. Men vi har ikke læst om det som en konkret mulighed. Men det er også en stor investering at skulle have minimum 100.000 SAS aktier, så måske de vil inkludere det som tak for at være aktionær og sætte mange penge ind i SAS.
      Hilsen
      InsideFlyer

  3. Kim Krarup siger

    Jeg havde knap 4.000 aktier i SAS første oktober der i den grad blev udvandet. Til gengæld fik jeg lidt over 18000 tegningsretter så jeg bruger lidt der. Men der langt til 100.000. Bliver umuligt at optjene ny diamant hvis ikke snart de åbner til HONG kong.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *