Denne side kan indeholde links til partnere, som betaler os kommission for salg.
Fra oktober indfører KLM et helt nyt servicekoncept på sine europæiske flyvninger under navnet Grand Café KLM. Ændringen betyder, at passagererne fremover får mulighed for at købe et større udvalg af mad og drikke ombord eller forudbestille et måltid inden afgang.
Samtidig markerer beslutningen et tydeligt skifte væk fra den traditionelle europæiske full service model, hvor et lettere måltid eller snack hidtil har været inkluderet i billetprisen. For mange rejsende vil det derfor blive opfattet som en devaluering af den service, KLM hidtil har været kendt for.
KLM følger udviklingen hos SAS
KLM begrunder ændringen med, at passagererne ønsker mere valgfrihed og fleksibilitet, og at flere europæiske netværksselskaber bevæger sig i samme retning. Det er svært ikke at se parallellen til SAS, som over de senere år har reduceret den inkluderede servering på europæiske ruter og i højere grad satset på køb ombord og digitale forudbestillinger.
Dermed ser endnu et klassisk europæisk full service selskab ud til at bevæge sig tættere på den model, som SAS allerede har implementeret.
Hvad bliver gratis?
KLM understreger, at der fortsat vil være en mindre gratis servering i Economy Class. Den vil bestå af:
- kaffe
- te
- vand
- appelsinjuice
- en stroopwafel
Alt derudover bliver tilkøb eller forudbestilling.

Mulighed for forudbestilling
Passagerer vil kunne bestille måltider inden rejsen, blandt andet:
- poke bowl
- Caesar salad
Ombord vil der desuden kunne købes forskellige snacks og lettere måltider som:
- salmon egg wrap
- yoghurt med frugt og frø
- øvrige snacks og drikkevarer fra et onboard-menu
KLM beskriver konceptet som et mere moderne og fleksibelt cafémiljø i luften.
KLM siger at det er mere fleksibilitet til passagererne
Bas Gerressen, Executive Vice President Inflight Services hos KLM, siger i forbindelse med lanceringen, at Grand Café KLM skal give passagererne mulighed for selv at sammensætte deres oplevelse ombord – enten ved at forudbestille et måltid eller spontant vælge noget fra menuen under flyvningen.
Ifølge KLM er konceptet resultatet af flere testfaser på forskellige europæiske destinationer, hvor både produkterne og de operationelle processer er blevet evalueret.
Slutningen på den klassiske KLM service?
Selvom KLM præsenterer ændringen som en forbedring, vil mange loyale KLM-passagerer sandsynligvis se den som endnu et eksempel på, at de traditionelle forskelle mellem lavprisselskaber og netværksselskaber bliver stadig mindre.
KLM har ellers investeret betydeligt i kundeoplevelsen på de europæiske ruter med nye Airbus A321neo og Embraer 195-E2 fly med moderne sæder, USB opladning og større bagagehylder. Selskabet har også for nylig indført gratis Wi-Fi på europæiske flyvninger.
Men når det gælder selve serveringen ombord, peger udviklingen nu i retning af mere betaling og mindre inkluderet service.
For rejsende, der har valgt KLM netop på grund af den klassiske hollandske gæstfrihed og den inkluderede servering, kan Grand Café KLM derfor meget vel blive symbolet på afslutningen af en æra og begyndelsen på en mere SAS lignende serviceoplevelse i Europa.
Foto: KLM Royal Dutch Airlines ERJ195-E2 (PH-NXR) – Billund Airport (BLL) (BongoPlanes)






Skriv et svar