Elektriske vandfly kan ændre rejsen mellem Aarhus og København

Denne side kan indeholde links til partnere, som betaler os kommission for salg.

Norsk flyprojekt bringer elektrificeringen af vandfly tættere på virkeligheden. Nordic Seaplanes har indgået en aftale om fem elektriske NOEMI fly, der på sigt kan gøre forbindelsen mellem Aarhus og København mere støjsvag og uden direkte CO₂-udledning fra motorerne.

Elektriske passagerfly er stadig under udvikling, men ambitionerne er ved at tage konkret form i Skandinavien. I norske Sandefjord arbejder NOEMI Aerospace på et fuldt elektrisk amfibiefly, der skal kunne lette og lande både på vandet og på almindelige landingsbaner.

Det er interessant for danske rejsende, fordi Nordic Seaplanes allerede har indgået en aftale om at bringe flytypen i kommerciel drift på ruten mellem Aarhus og København.

Projektet kan dermed blive et konkret eksempel på, hvordan elektrisk luftfart kan finde sin plads på korte regionale ruter, hvor rejsetid, støj og adgang til centrale byområder spiller en afgørende rolle.

Norsk flyprojekt nærmer sig første flyvning

Udviklingen af NOEMI flyet har nået en vigtig milepæl. Projektet har sikret finansiering til det kommende flyvetestprogram, mens samlingen af det første fuldskalafly fortsætter på Torp Sandefjord Airport i Norge.

Finansieringen skal understøtte en afgørende fase i udviklingen af flyet. Her skal teknologien afprøves, flyets egenskaber dokumenteres, og grundlaget for en senere certificering etableres.

Målet er at gennemføre den første flyvning i 2027 og indlede kommerciel drift omkring 2030.

Der er dog fortsat et stykke vej fra et fly under udvikling til et certificeret passagerfly. Tekniske prøver, flyvetest og myndighedsgodkendelser skal være på plads, før NOEMI kan indsættes på en kommerciel rute.

Derfor passer elektriske vandfly til Aarhus og København

Nordic Seaplanes har siden 2016 fløjet mellem Aarhus Havn og Nordre Toldbod i København. Den direkte forbindelse tager cirka 45 minutter og giver passagererne mulighed for at rejse mellem de centrale byområder uden først at skulle til en traditionel lufthavn.

Når du har fået dit boarding kort er det blot om gå ombord og på under 45 minutter, så er du allerede ankommet til enten København eller Aarhus.

Det er netop denne type rute, som elektrisk luftfart potentielt kan være velegnet til. Flyvningerne er relativt korte, og vandet kan bruges som start- og landingsområde.

NOEMI udvikles til ni passagerer og skal kunne operere både fra vand og almindelige landingsbaner. Nordic Seaplanes har indgået en aftale om fem fly med mulighed for yderligere ti.

For passagererne er der især tre potentielle fordele:

  • Mindre støj: Elektrisk fremdrift kan reducere motorstøjen og gøre flytypen mere attraktiv i bynære områder.
  • Ingen direkte CO₂-udledning fra motorerne under flyvningen: Det er en væsentlig forskel fra traditionelle turbopropfly, selv om den samlede miljøpåvirkning også afhænger af blandt andet elproduktion, batterier og fremstilling.
  • Direkte transport mellem byerne: Konceptet med afgang fra havnen kan fortsat spare tid sammenlignet med en rejse via de større lufthavne.

Flyets endelige kapacitet, rækkevidde og operationelle begrænsninger skal dog dokumenteres gennem udvikling og certificering.

Hvad betyder elektrificeringen for passagererne?

Det interessante ved NOEMI er, at elektrificeringen ikke nødvendigvis kræver, at passagererne ændrer deres rejsevaner. Tanken er i stedet at videreudvikle en eksisterende transportform.

En rejsende, der skal fra Aarhus centrum til et møde i København, kan allerede i dag flyve direkte fra havnen i Aarhus til Københavns Havn. Med et elektrisk fly vil det på sigt kunne ske med en anden fremdriftsteknologi og mindre motorstøj.

Der er dog ikke nødvendigvis udsigt til en hurtigere rejse. Nordic Seaplanes’ nuværende flyvning tager cirka 45 minutter, mens den forventede flyvetid for NOEMI er omkring 60 minutter.

Den flotte Twin Otter i Aarhus Havn Fotokredit: Carl Erik Larsen.

Det viser, at elektrificering ikke automatisk betyder højere hastighed. Den samlede rejseoplevelse afhænger også af flyets endelige egenskaber, fartplanen og den praktiske afvikling af flyvningerne.

For passagererne bliver det derfor interessant at følge, om den nye teknologi kan levere en attraktiv kombination af komfort, støjniveau, driftssikkerhed og rejsetid.

Elektrificering kræver mere end et nyt fly

Overgangen til elektrisk luftfart bliver ikke gennemført fra den ene dag til den anden. Nye fly skal udvikles, testes og certificeres, og flyselskaberne skal kunne opretholde driften, mens teknologien modnes.

Nordic Seaplanes har en særlig rolle i projektet, fordi selskabet ikke alene er en potentiel kunde. Erfaringerne fra den daglige drift med vandfly, vejrforhold, passagerhåndtering og havneoperationer kan også være relevante for den nye flytype.

Det gør forbindelsen mellem Aarhus og København til mere end en mulig fremtidig rute for et elektrisk fly. Den kan blive et praktisk eksempel på, hvordan ny teknologi kan integreres i eksisterende regional transport.

Indtil NOEMI er godkendt og klar til kommerciel drift, fortsætter Nordic Seaplanes med sine nuværende DHC-6 Twin Otter-fly.

Vores vurdering er at det er et interessant alternativ til den traditionelle indenrigsflyvning

Elektrificeringen af luftfarten forbindes ofte med store passagerfly og lange udviklingsforløb. NOEMI-projektet viser, at mindre fly til regionale forbindelser også kan blive en del af omstillingen.

For Nordic Seaplanes handler potentialet ikke alene om at udskifte et eksisterende fly med en ny model. Elektrisk fremdrift kan også ændre de miljømæssige og støjmæssige forudsætninger for at drive en flyrute tæt på byområder.

Det er dog for tidligt at konkludere, at teknologien vil gøre ruten billigere eller mere attraktiv for alle passagerer. Flyets endelige driftsøkonomi, rækkevidde, kapacitet og certificering bliver afgørende for, om ambitionerne kan omsættes til en bæredygtig kommerciel løsning.

Hvis udviklingen følger planen, kan de første elektriske NOEMI-fly blive en realitet omkring 2030. Dermed kan forbindelsen mellem Aarhus og København blive et interessant eksempel på, hvordan fremtidens regionale luftfart kan udvikle sig.

Der er stadig flere år til den forventede introduktion, men projektet er nået videre end blot at være en vision. Med finansiering af testprogrammet og det første fuldskalafly under opbygning er næste fase nu at dokumentere, om teknologien kan leve op til ambitionerne.

Foto: Elfly / NOEMI / NORDIC Seaplanes / PR



Husk at ved at følge os på Facebook og Twitter - Så får du besked så snart vi udgiver noget!


Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *