Denne side kan indeholde links til partnere, som betaler os kommission for salg.
easyJet har accepteret et kontant overtagelsestilbud fra amerikanske Apollo Global Management. Handlen værdisætter det britiske lavprisselskab til omkring 5,7 milliarder pund, svarende til cirka 49 milliarder danske kroner. Men Apollo kommer ikke til at eje hele easyJet. Europæiske regler betyder, at der skal etableres en særlig ejerstruktur.
Bestyrelsen i easyJet har torsdag den 6. august meddelt, at den anbefaler et kontant overtagelsestilbud fra fonde administreret af Apollo Global Management.
Apollo tilbyder 7,15 pund kontant per easyJet aktie, hvilket samlet værdisætter flyselskabet til cirka 5,7 milliarder pund eller 7,7 milliarder dollars.
Buddet repræsenterer en betydelig præmie sammenlignet med easyJets aktiekurs, inden spekulationerne om en mulig overtagelse begyndte.
Dermed står et af Europas største lavprisselskaber foran et markant ejerskifte.
Castlelake trækker sig
Aftalen kommer efter en periode med konkurrence om at overtage easyJet.
Amerikanske Castlelake havde fremsat flere bud på selskabet og var længe en potentiel køber. Men torsdag trak Castlelake sig fra processen og valgte ikke at forsøge at overgå Apollos tilbud.
Det efterlod i praksis Apollo som den tilbageværende køber.
easyJets bestyrelse har anbefalet Apollo aftalen, og dermed er vejen banet for næste fase i overtagelsen.
Det er en markant udvikling for easyJet, der transporterer mere end 100 millioner passagerer om året og har opbygget en central position på det europæiske marked.
Apollo kan maksimalt eje 49,9 procent
Selvom Apollo står bag overtagelsen, betyder de europæiske regler for ejerskab og kontrol af flyselskaber, at Apollo ikke blot kan overtage 100 procent af easyJet.
Apollo er amerikansk, mens easyJet har omfattende aktiviteter og flyvetilladelser inden for EU. For at bevare disse skal koncernens ejerstruktur fortsat leve op til de europæiske krav.
Den planlagte konstruktion betyder, at Apollo fondene kan eje op til 49,9 procent af easyJet.
De nuværende easyJet aktionærer, som vælger at fortsætte som investorer i den nye ejerstruktur, vil tilsammen eje mellem 45,1 og 49,9 procent.
Derudover kan op til 5 procent placeres i en EU baseret management trust.
Hvis trusten får den maksimale ejerandel, vil strukturen dermed kunne se således ud:
- Apollo: 49,9 procent
- Nuværende easyJet aktionærer: 45,1 procent
- EU baseret trust: 5 procent
Apollo bliver dermed den største enkelte investor og den centrale finansielle aktør bag overtagelsen, men uden formelt at eje et flertal af selskabet.
EU regler gør ejerstrukturen afgørende
Konstruktionen handler ikke kun om, hvem der ejer aktierne. De europæiske regler stiller også krav til den faktiske kontrol med et flyselskab.
easyJet har blandt andet easyJet Europe med base i Østrig. Det er en vigtig del af koncernens struktur og gør det muligt for selskabet at operere flyvninger internt i EU.
Derfor er det ikke nødvendigvis tilstrækkeligt blot at holde Apollos ejerandel under 50 procent. Den samlede governance og kontrol med selskabet skal også struktureres, så easyJet fortsat opfylder kravene til europæisk ejerskab og kontrol.
Det bliver derfor et centralt element i processen frem mod den endelige gennemførelse af handlen og de nødvendige myndighedsgodkendelser.
Hvad betyder overtagelsen for passagererne?
På kort sigt er der ikke noget, der tyder på større ændringer for easyJets passagerer.
Apollo har tilkendegivet, at man vil støtte den nuværende ledelses langsigtede strategi, og derfor vil den daglige drift som udgangspunkt fortsætte som hidtil.
Det interessante bliver i stedet, hvad der sker på længere sigt.
easyJet befinder sig midt i en omfattende modernisering af flåden med Airbus A320neo og A321neo. Samtidig er easyJet Holidays blevet en stadig vigtigere del af koncernens forretning.
Selskabet råder desuden over attraktive slots i nogle af Europas største og mest kapacitetsbegrænsede lufthavne.
Kombinationen af flyflåde, Airbus ordrer, slots, rutenetværk og ferieforretningen gør easyJet til et attraktivt aktiv for en investor som Apollo.
Et nyt kapitel for easyJet
For easyJet kan Apollo aftalen blive begyndelsen på en væsentlig transformation.
Apollo kommer ganske vist ikke til at eje størstedelen af aktierne, men med op til 49,9 procent bliver kapitalfonden den klart største enkelte investor og får dermed en central position i easyJets fremtid.
Hvis overtagelsen samtidig betyder, at easyJet bliver taget af børsen, vil selskabet ikke længere være under samme løbende pres fra aktiemarkedet. Det kan give ledelsen større mulighed for at gennemføre langsigtede investeringer og effektiviseringer.
Samtidig vil der være fokus på, hvordan Apollo vil skabe et tilfredsstillende afkast på investeringen.
For passagererne bliver et af de centrale spørgsmål derfor, om den nye ejerstruktur vil føre til yderligere vækst, eller om der kommer større fokus på omkostninger, priser og indtjening per passager.
På kort sigt fortsætter easyJet dog som hidtil. På længere sigt kan det nye ejerskab få betydning for både easyJets strategi og konkurrencen på det europæiske luftfartsmarked.
Foto: EasyJet A320-251N (G-UZHF) – Santorini Thira International Airport (JTR) (BongoPlanes)






Skriv et svar