Udbuddet på langruterne (måske på nær NYC) er ikke godt – det er vi helt enige om – og hvis man er låst på bestemte rejseperioder, så er det tæt på umuligt. Men hvis man er fleksibel, så findes der billetter. Jeg har pt. i SAS-appen for 2026:
• 3 × billetter fra HND (1 PAX hjem, 2 PAX hjem)
• 3 × billetter til/fra ICN (1 PAX ud, 2 PAX hjem)
• 4 × billetter til/fra BOM (t/r 2 PAX)
Alle booket på Business Bonus til 30.000 point med meget lave skatter – super value!
Det giver i teorien 4 rejser for to personer. (2 × Japan, 1 × Korea, 1 × Indien). Der mangler en eller to billetter ud og/eller hjem på et par af turene, men dem booker vi med LifeMiles eller Avios (point som kan købes billigt – og afbestilles med kort varsel, skulle der dukke SAS-billetter op).
Om alle fire ture bliver til noget, må vi se. Mottoet i år har været: book først, spørg bagefter. Så snart der er SAS Business Bonus tilgængeligt, der bare i teorien kunne bruges, så bliver det booket. Er der kun én billet? Der kommer nok en mere. Hvordan kommer vi hjem? Det finder vi ud af senere. Kan vi holde fri fra job? Det finder vi ud af. Bare book!
Worst case må man hoste op med de 550 kr. i afbestillingsgebyr (eller SAS kommer med en schedule change, så det bliver gratis – har været heldig med den et par gange). Så der er billetter, men man skal være ultra-fleksibel.
Der er desværre nok en balance her mellem værdien af sæderne (30.000 point + 305 kr. for Business Class Europa–Japan er et absurd godt tilbud) og udbuddet. Hvis udbuddet af sæder stiger, kan SAS ikke beholde de priser.
Mit håb er, at SAS introducerer et Saver/Advantage-koncept.
Saver = billige, men svære at booke (dvs. det, de har nu).
Advantage = større tilgængelighed, men højere pris.
En del flyselskaber kører allerede dette koncept (Qatar, Singapore etc.). Jeg ville nok være villig til at betale 2× Saver-prisen, hvis der var større tilgængelighed – så længe Saver stadig fandtes og ikke blev devalueret.
Den nuværende prissætning, hvor det enten er 60.000 point (30.000 med Fly Premium) eller 300.000+ point, er lidt gak. Der burde være et niveau i mellem.