Efter en stærk dag på kendis spotting fronten åbner jeg ballet: - I morges på OS308: Fogh - I aften ude ved DAT flyet: Lykketoft og Esben
Jeg har tidligere fløjet med hele folketingets præsidium fra SIN til CPH. Dengang var det Lykketoft, Jelved, Bertel, Holger K. og Søren Espersen. Men da jeg i fredags fløj til FTU i Berlin (til TXL med SK) var det med selveste Basim ombord!
Engang for nogle år siden havde jeg "fornøjelsen" af at flyve til IAD i SAS Plus sammen med Holger K. Har indimellem også spottet ham rundt omkring i Valby hvor jeg bor.
Danske ministre flyver business mens resten af ministeriet og/eller delegationen flyver monkey - senest spottede jeg Esben Lunde da han stadig var forskningsminister på QR DOH-CPH hvor der så var flittig trafik af ministersekretæren oppe foran hos os på bizzen.
Tidligere havde folketingsmedlemmer frikort til DSB og SAS - så de kunne altid rejse gratis. Er det stadig sådan?
DSB 1': Odense-CPH Mariann Fischer-Boel (hun skulle sikkert videre til BRU!) SK Guld Lounge CPH: Claus Meyer og søn (på vej til LHR) SK Guld Lounge CPH: Bille August SIN-LHR (tror jeg nok det var): Nasser Khader på sædet foran mig i Eco. ATH-CPH (SK): Prinsesse Benedikte. Da vi landede smuttede hun ud af en side dør og ned en større kortege af biler og mænd i mørke jakkesæt, ikke noget med at stå og vente på sin bagage. Hun havde række 1DEF (A321) for sig selv.
Jeg siger bare, at jeg har fløjet med Mary og Frederik hjem fra EWR. Mary er lige så flot i virkeligheden. PS: Hvis man spotter @jakobv84 tæller det vel også i kendistråden?
Jeg skulle til Hong kong sidste år november sammen med konen. Vi skulle først til arlanda og så videre. Ved gaten ser jeg en hel masse unge mennesker med røde hvide trøjer. Finder så ud af det danske landshold er på vej til Sverige for at spille EM kval. Men der var desværre kun spillerne fra det danske lige. Spiller som spillede i udlandet kom direkte til Sverige. Så ingen LORD Bendtner
I februar Adam Price med en lys korthåret sag fra EWR-CPH, roste hans TV program hvilket jeg er sikker på at betød meget for ham
Fløj også engang hjem fra Washington DC med Naser Khader til CPH, ellers småt med kendisser som jeg lige har kunnet genkende.
Fløj med Lykketoft fra Bukarest til København. Men det er lang tid siden. Og så har der været forskellige Aarhus-borgmestre med fra Tirstrup til København (og også den anden vej). Men da de først er blevet rigtige kendisser efter de har fået deres gang på Christiansborg, tæller det vel ikke
Jeg er som regel ret god til at spotte også B-, C- og D-kendte, så fx fløj jeg for nyligt IST-CPH med journalist Lasse Ellegaard og det danske atletiklandshold. Har siddet ved siden af Bjarne Riis og Günter Netzer, og fløjet med alle mulige halv- og helkendte, men det vildeste var nok da jeg fløj NZ med All Blacks til LHR (de skulle videre til VM i Paris). Da kaptajnen ønskede dem held og lykke lige efter landing, gik 747'eren nærmest fuldstændig amok.
Mødte Spartak Moskvas fodboldhold, da jeg skulle videre fra Moskva til Dubai, hvor jeg kom til at sidde i blandt dem allesammen. Derudover har jeg mødt Mohammed Zidan en enkelt gang på vej til Dubai
3. Juni i loungen i AAL. Bertel Haarder.. en del af tiden med en journalist i røret som han havde travlt med at være utilpas med.. så mit billede af ham hvor han går amok i interview med DR holder stadig
I SAS Gold-loungen (dengang Scandinavian lounge) sad jeg en mandag morgen overfor James Bond. Han havde faktisk taget min sædvanlige plads. Han drak Ramlösa, og ikke Martinis...